Kulinārija‎ > ‎

Veģetārisms topošajām un jaunajām māmiņām

Dr. Terēze Veinberga

Ievads

Veģetārisms - populārs Amerikā, tradicionāls Indijā, skepticisma, neziņas un šaubu tīts Latvijā...

Pēc statistikas veģetāriešu skaits ir pieaugošs. Bez tam atzīmē veģetāro produktu patēriņa pieaugumu.

Latvijā arvien biežāk pacienti griežas pie mediķiem ar jautājumu, vai sakarā ar veģetārismu kādā īpašā veselības stāvoklī ir vajadzīgas korekcijas, un ja ir, tad kādas. Parasti atbildes ir nekonkrētas, nav pacienta ieradumu atbalstošas un nav arī mūsdienīgas zinātnes pamatotas. Iemesls tam ir tradicionālais Latvijas mediķu viedoklis, kas ir balstīts uz neveģetāras diētas propogandēšanu. Ārsti nav pietiekoši apmācīti, ko darīt, ja pacients nelieto uzturā gaļas produktus.

Gluži pretēju viedokli pauž ASV mediķi. Balstoties uz novērojumiem, Amerikā atrasts, ka veģetārietēm māmiņām ir vairāk piena, tas ir bagātīgāks, ilgāk pietiekošā daudzumā. Ir apraksti, kas pauž, ka lielais vairākums civilizācijas slimību ir saistīts ar gaļas - sveša, zarnās pūstoša dzīvnieku olbaltuma un dzīvnieku tauku lietošanu uzturā, kā piemēram - locītavu kaites, nierakmeņi, ateroskleroze, augsts asinsspiediens, palielināts svars, sirds saslimšanas, insulti, alerģiskas saslimšanas, atsevišķas psihiskas novirzes, audzēji - īpaši kuņģa-zarnu traktā utt.

Pēc Gallup Poll 2001. gada datiem, vecumā no 16 gadiem konstatēti ap 4% veģetāriešu. Zināms, ka daudzi ievērojamie, inteliģentie cilvēki ar augstu morāli arī ir bijuši veģetārieši. Jogas literatūrā atspoguļots viedoklis, ka veģetārisms būs attīstītas nākotnes cilvēces dzīvesveida sastāvdaļa, cilvēkiem pakāpeniski atsakoties no gaļas lietošanas uzturā...

Dažas vēstures liecības

Grieķu dzejnieks Hesiods (8. gadsimts pirms mūsu ēras), pieminot iespējamo cilvēces vēsturi, atzīmējis, ka Zelta Paaudze bijusi "nevainīgas" barības savācēja.

Zaratrusta, persiešu pravietis, zoroastriānisma izveidotājs (?628 - ?551 pirms mūsu ēras), esot atturējies no gaļas lietošanas uzturā un ir aizliedzis dzīvnieku ziedošanu. Filozofs un matemātiķis, grieķis Pitagors (?580 - ?500 pirms mūsu ēras) dibināja reliģisku brālību, kas sekoja strikta askētisma principiem. To skaitā bijā principi: nenogalināt dzīvas radības, atturēties no asinsizliešanas, nekad neēst gaļu.

Indijā veģetārisms izplatījās līdz ar Budisma un Džainisma ieviešanos 6. gadu simtā pirms mūsu ēras. Pirms tam Indijas ielejas iedzīvotāji, arī senie ārieši bijuši gaļas ēdāji un nav godinājuši govis. Interesanti, ka Buda (Siddhartha Gotama, ?563 - 483 pirms mūsu ēras) neesot no gaļas atteicies, lai arī sludinājis nevardarbības mācību, kura turpmāk veicināja veģetāra uztura piekritēju skaita palielināšanos.

Steven Rosen savā grāmatā "Food for the Spirit" (1987.g.) raksta, ka Kristīgā baznīca līdz pat imperatora Konstantīna aizliegumam 4. gadsimtā nav atļāvusi gaļas lietošanu uzturā... : "The early Christian fathers adhered to a meatless regime...many early Christian groups supported the meatless way of life. In fact, the writings of the early Church indicate that meat eating was not officially allowed until the 4th century, when the Emperor Constantine decided that his version of Christianity would be the version for everyone."

Ko tas nozīmē, paveidi

Terminu "veģetārietis" ne vienmēr var viennozīmīgi saprast. Lai gan lielākā daļa veģetāriešu izvairās no gaļas, zivju, putnu gaļas lietošanas uzturā, individuālais diētas veids var atšķirties. Ir trīs veģetāriešu pamatveidi:

  • vegāni jeb īstie veģetārieši uzturā lieto tikai augu valsts produktus;
  • laktoveģetārieši lieto arī piena produktus;
  • ovolaktoveģetārieši papildus lieto arī olas.

Daļējie veģetārieši - pieļauj arī zivju un putnu gaļas lietošanu uzturā

Grūtniecēm veģetārietēm

Reed Mangels Ph.D., R.D. padomi

Nav rekomendēts mainīt uztura veidu, ja esat vegāne - nav jāpaliek par ovo vai laktoveģetārieti un nav jāsāk ēst gaļu.

Vegānēm noderēs Reed Mangels Ph.D., R.D. padomi, citām veģetārietēm - Anglijas Veģetāriešu biedrības ieteikumi:

Bērniņu plānojot jāatceras, ka auglītis visātrāk attīstās pirmajos grūtniecības mēnešos, tādēļ tad visvairāk sajutīs barības vielu nesabalansētību, deficītu, ja tas nav koriģēts pirms grūtniecības. Vēlams savlaicīgi nelietot kontracepcijas tabletes (maina dažu vielu saturu organismā), taukiem bagātus produktus, kūkas, saldumus, kafiju, tēju, kolu, alkoholu, atmest smēķēšanu un koriģēt savu svaru. Savlaicīgi pietiekošā daudzumā lietot uzturā zaļumus, kas ir vissvarīgākais (salāti, dilles, pētersīļi, selerijas, kāposti, lociņi, zaļie dārzeņu laksti, brokoļi, zaļie zirnīši, kressalāti, u.c.) un dārzeņus, pilngraudu produktus, augļus, arī folskābi (sk. tālāk).

Bieži uztraucās, vai uzturs saturēs pietiekoši daudz olbaltumvielas. Mūsdienās grūtniecēm iesaka 60 gramus dienā, tātad aptuveni 10 gramus vairāk, nekā parasti. Ja jūs ēdiet sojas produktus, pupiņas, graudus un pieņematies svarā, tad nav pamata uztrukties. Varat arī kā papildinājumu lietot 2 tases sojas piena, 1,8 - 2 gramus sojas siera jeb tofu (Latvijā nopērkami Rimi veikalos). Bez tam olbaltumiem bagāts ir piens, siers, olas, graudi, rieksti, pākšaugi. Piena vai olu daudzumu uzturā neiesaka strauji un izteikti palielināt, iespējamās auglīša alerģizācijas dēļ. Vēlams neēst svaigas olas, jo tās var saturēt baktērijas-salmonellas, kuras iet bojā pie termiskas apstrādes.

Daudz jautā par kalcija un D vitamīna pietiekamību, kas nepieciešami mazuļa kaulu attīstībai. Līdz 25 gadu vecumam jebkurai grūtniecei dienā būtu jāuzņem 1200 milligramus, pēc tam - 600 - 1200 milligramus kalcija. Lai to nodrošinātu, dienā jālieto vismaz 3 - 4 ar kalciju bagātus produktus. Kalcijs labi tiek uzsūkts no ar kalciju bagātināta sojas siera vai piena vai apelsīnu sulas, tumši zaļiem lapu dārzeņiem (arī rāceņu lakstiem). Bagāti avoti ir mandeles, sezama sēkliņas - tahini, govs piens, siers, jogurts, pilngraudu produkti, pākšaugi. D vitamīnu iegūst atrodoties saules gaismā, ēdot margarīnu, piena produktus. Amerikas Zinātņu akadēmija iesaka ziemeļu sievietēm lietot papildus 10 mikrogramus vai 400 IU vitamīna D dienā.

Dzelzs nepieciešamība grūtniecībā pieaug visām sievietēm neatkarīgi no diētas. Parasti iesaka papildus 30 mg dienā otrajā un trešajā trimestrī. Tos lieto atsevišķi no kalcija bagātinātājiem un starp ēdienreizēm. Ar dzelzi bagāti ir neattīrīti graudi, pupas un zaļie lapu dārzeņi, pākšaugi, žāvēti augļi. Dzelzs uzsūkšanos palielina svaigu augļu vai dārzeņu C vitamīns, mazina tējas tannīns, kādēļ tēju iesaka dzert stundu pēc ēšanas.

B12 vitamīnu vai ar to bagātus produktus vegānēm - grūtniecēm un zīdītājām iesaka labākai bērna attīstībai. Daudz B12 ir dažos brokastu graudu produktos, dažos sojas pienos, dažos pārtikas raugos, vegāniem ražo arī bagātinātus sojas produktus. Veģetārietēm vitamīna daudzums būs pietiekošs, ja uzturā ir pietiekoši daudz piena produktu, olu, bagātināta rauga ekstrakta.

Folskābe ir pierādīts aizsarglīdzeklis pret bērna nervu caurulītes attīstības defektu jebkurai grūtniecei, iesaka to pastiprināti lietot jau bērna plānošanas laikā. Vegānēm prasti ir ar folskābi bagāts uzturs, taču saslimstības nozīmības dēļ bieži tomēr iesaka lietot parasto folskābes grūtnieču devu polivitamīnos - 400 mikrogramus dienā. Šo vitamīnu satur žāvētas pupas, zaļie lapu dārzeņi, apelsīnu sula un bagātināta maize, makaroni vai graudi, rauga ekstrakts, zemesrieksti, augļi.

Slikta dūša un vemšana rodas grūtniecības radīto izmaiņu dēļ visa veida diētu piekritējām. Pēc iespējas ēdiet to, kas garšo, mazāk taukainu, biežāk, bez stipras smaržas. Labāk pašai negatavot ēdienu un neatrasties virtuvē, reizēm labāks ir vēss ēdiens, reizēm slikti paliek neēšanas dēļ! Noder sausiņš no rīta pirms piecelšanās. Palīdz ar cieti bagāti produkti - maize, kartupeļi. Ja nevarat ēst biezu, dzerat sojas pienu, sulas, ūdeni.

Šķidruma daudzuma patēriņš parasti pieaug - tas ir likumsakarīgi. Dzeriet ūdeni, atšķaidītas sulas, zāļu tējas, pienu - sojas vai govs. Kofeīnu saturoši produkti - kola, kafija un arī alkohols būtu jāizslēdz.

Speciālā vingrošana, ko māca dzemdību sagatavošanas iestādēs, viegli jogas vingrojumi, peldēšana tīrā ūdenī ir ļoti ieteicami.

Aizcietējumus var novērst vairāk dzerot, ēdot dārzeņus, zaļumus, pākšaugus, pilngraudu produktus. Dedzināšana, kas var rasties pēdējos mēnešos, var tikt novērsta ar biežāku ēšanu mazās porcijās, mazāku garšvielu, tauku un citrusu saturu uzturā, atpūtu pēc maltītes sēdus stāvoklī.

Var būt nepatika pret taukiem bagātiem produktiem, tēju, kafiju, alkoholu. Var būt palielināta kāre pēc augļiem, salātiem, šokolādes, riekstiem, ar cieti bagātiem produktiem. Apetīte parasti pieaug pēc trešā mēneša.

Literatūra

  • Colin Spencer, The Heretic's Feast (Fourth Estate, 1994)
  • Vegpeople
  • KidsHealth
  • Medlineplus
  • Vegan society
  • American vegan society
  • International vegetarian union
  • Health&nutrition
  • Museum of vegetarianism
  • Vegetarian society - Pregnancy and vegetarianism
  • Vegan pregnancy - Reed Mangels, PhD, RD
  • Vegetarian baby and child - online magazine
  • Vegetarian nutrition for children
  • Vegetarianism in India
  • American heart association
  • American dietetic association

Informācija žurnālam "Veselība"

Neapšaubāmi jāzina, ko veģetārisma sakarā saka daudzu centru kontrolētos pētījumos pārbaudīts, autoritatīvs diētas ekspertu asociāciju viedoklis.

Amerikas Diētiskā asociācija (American Dietetic Association), asociācija Kanādas Diētas speciālisti (Dietitians of Canada) 2003, gadā ir noteikuši savu pozīciju jautājumā par veģetārām diētām. (American Dietetic Association; Dietitians of Canada., Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: vegetarian diets. J Am Assoc. 2003 Jun; 103(6):748-65, vai Can J Diet Pract Res. 2003 Summer;64(2):62-81.; http://webdietitians.org/Member/Files/veg.pdf ; http://webdietitians.org/Public/GovernmentAffairs/17084.cfm )

Mums, Latvijā, vajadzētu ņemt vērā šo viedokli, pamatojoties uz to, ka mūsu valstī netiek veikti pētījumi par veģetāru uzturu un, kvalitatīvi, tas pat nav iespējams, sakarā ar mazo pētījuma grupas dalībnieku skaitu un veselīgas veģetārisma diētas tradīciju trūkumu. Pie mums jāņem vērā, ka veģetārieši pārsvarā ir iesācēji bez laba skolotāja un stabilām, labām ierašām. Tādēļ vērtēt veģetāru diētu, vadoties no iesācēju kļūdām, nebūtu pareizi.

Atgriežamies pie iepriekšminētās pozīcijas, kas raksturo situāciju un taktiku ASV un Kanādā:

  • piemērota un plānota veģetāra diēta ir veselīga, satur adekvātas barojošas vielas, tai ir labvēlīga ietekme uz veselību un ir loma slimību profilaksē
  • pieaugušu veģetāriešu (nelieto uzturā gaļu, zivis, putnus) procentuālais daudzums Amerikas Savienotajās Valstīs ir 2,5% (4,8 miljoni cilvēku - 2000. gada dati) Kanādā - 4% (900.000 cilvēku).
  • pieaug sabiedrības interese par veģetārismu; restorāni, mācību iestāžu ēdiena apgādnieki iekļauj veģetārus ēdienus ikdienas ēdienkartē, lielveikalos pieaug veģetāru produktu skaits
  • veģetāriešiem, ieskaitot vegānus (uzturā lieto tikai augu valsts produktus), iespējams nodrošināt pilnvērtīgu pamata barības vielu daudzumu, kas ir saskaņā ar mūsdienīgām rekomendācijām, ieskaitot olbaltumvielu, dzelzs, cinka, kalcija, D vitamīna, B2 vitamīna, B12 vitamīna, A vitamīna, N-3 taukskābju, joda daudzumu
  • atsevišķos gadījumos varētu būt nepieciešamas barības vielu piedevas
  • labi plānota vegānu diēta un citi veģetāro diētu paveidi ir piemēroti visiem dzīves periodiem, ieskaitot grūtniecību, zīdīšanu, zīdaiņa, bērna un pusaudža vecumu
  • veģetārās diētas ir veselīgas mazāka piesātināto tauku, holesterīna, dzīvnieku olbaltuma un lielāka ogļhidrātu, šķiedru, magnija, kālija, folātu, antioksidantu (piemēram, vitamīns C un E), augu izcelsmes ķīmisko elementu satura dēļ
  • jāvērš uzmanība, lai vegānu (lieto tikai augu produktus) uzturā būtu pietiekams B-12 un D vitamīna, kalcija, cinka, un B-2 vitamīna līmenis
  • veģetāriešiem ir mazāks ķermeņa svars, nāves gadījumu skaits no sirds išēmiskās slimības (pēdējais Latvijā ir ļoti augsts), holesterīna līmenis asinīs, asinsspiediens, retāki hipertenzijas, 2 tipa cukura diabēta, prostatas un resnās zarnas vēža gadījumi
  • barošanas programmas biežāk nodrošina veģetāriešus, retāk vegānus
  • veģetāriešiem, dažādo ēšanas parašu dēļ, vajadzīga individuāla diētas novērtēšana
  • profesionāliem dietologiem ir pienākums atbalstīt un iedrošināt visus, kas izteikuši vēlmi pārtikt no veģetāras diētas
  • profesionāliem būtu jāapmāca veģetāriešus: barības vielu avoti, barības pirkšana, gatavošana, diētas pieskaņošana īpašām individuālām vajadzībām
  • maltīšu plānošanu var atvieglot ar brošūrām par barības vielām, ēdiena daudzumu

No šīs ekspertu pozīcijas izriet secinājumi.

  • Pieejai jābūt individuālai, tāpat kā parastas diētas lietotājiem.
  • Sabalansētas, gudri sastādītas diētas gadījumā, veselam cilvēkam nav vajadzīga papildus iejaukšanās, mainot diētu, vai lietojot piedevas.
  • Kā visiem pārējiem, nepieciešama kontrole problēmu gadījumos, vai, ja ir kāda īpaša dzīves situācija, kam cilvēks nav gatavs.
  • Nav ar veģetārismu saistītas specifiskas veselības problēmas, bet, ja kāda rodas, tās, tāpat kā citas, ārstē mediķu kolektīvs.
  • Jāatceras, ka Latvijā biežās sirds, asinsspiediena, liekā svara, cukura slimības varētu mazināt pārejot uz veģetāru diētu.
  • Iespējams, ka Latvijas problēma varētu būt tādu diētas speciālistu trūkums, kuri atbalsta veģetāriešus un zina kā to darīt.
  • Bez tam sabiedrība kopumā nav labvēlīgi noskaņota šādam ēšanas veidam, tai trūkst labu veģetāras diētas tradīciju.
  • Latvijā veikalos maz kur atrodami īpašie veģetāriešu produkti, restorānos reti ir pilnvērtīgi un kvalitatīvi veģetāri ēdieni.
  • Trūkst sabiedrībai pieejamas, kvalitatīvas diētas rokasgrāmatas veģetāriešiem Latvijā.

Grūtnieces uzturs (visiem ēšanas veidiem)

Detalizēta Amerikas Diētiskās asociācijas pozīcija 2002. - 2007. gadiem

(Kaiser LL, Allen L; American Dietetic Association. Position of the American Dietetic Association: nutrition and lifestyle for a healthy pregnancy outcome., J Am Diet Assoc. 2002 Oct;102(10):1479-90., http://www.eatright.org/images/journal/1002/adar2.pdf , http://webdietitians.org/Public/Other/index_adar1002b.cfm)

Šis ir autoritatīvs, uz pētījumiem balstīts, daudzu diētas ekspertu asociācijas viedoklis.

Grūtniecības laikā nepieciešama optimāla barošanās, kas nodrošina atbilstošu svara pieaugumu, barības vielu uzņemšanu saskaņā ar uztura piramīdu, piemērotu, savlaicīgu vitamīnu un minerālu papildinājumu, alkohola, tabakas un citu kaitīgu vielu nelietošanu, drošu barības apstrādi.

Kopējā nepieciešamība pēc enerģijas grūtniecības laikā ir 2,5 -2,700 kcal/dienā, kas jāpielāgo, atkarībā no ķermeņa masas indeksa (ĶMI = kg/m²) pirms grūtniecības, svara pieauguma tempa, mātes vecuma, psihosociālās apetītes.

Vispārēji ņemot, palielinātā barības uzņemšana grūtniecības laikā, kā arī tās lielāka uzsūkšanās un izmantošana nodrošina palielinātās vajadzības lielākai daļai barības vielu.

Šajā rakstā minētas rekomendācijas alkohola, tabakas, kofeīna, psihotropo vielu lietošanas gadījumā, barības drošā pagatavošanā, par rīcību grūtnieču biežāko sūdzību gadījumā.

Sīkāk par medicīnisko uztura terapiju, nepietiekošu svaru, sliktu dūšu, vemšanu, sliktiem diētas ieradumiem, fenilketonūriju, noteiktām hroniskām veselības problēmām, iepriekšēju narkomāniju - jākonsultējas pie kvalificēta specālista personīgi.

Papildus veģetārisma īpašiem paveidiem (vegānisms u.c.), ja nav strikti padomāts, kā saņemt nepieciešamo B12 daudzumu, būtu jālieto tā papildinājums bērna nervu caurulītes defekta profilaksei. Citas norādes par veģetāru diētu nav.