Mīlestība ģimenē – divu cilvēku saplūšana vienā gan fiziski, gan garīgi, gan materiāli...

2007. gada 8. novembris

Šī atziņa, ka ģimenes attiecības var pāraugt un pāraug dažāda līmeņa mīlestības pakāpēs arī esmu izjutusi šajās ģimenes attiecībās – kādu laiku atpakaļ tiku lasījusi un dalījusies lekcijās, ka teorētiski ir iespēja ģimenēm pāraugt piecu veidu mīlestības izpausmēs – pirmās 4 atpazinu un teicu jā…tā mēdz būt, bet par piekto kuru sauc Agape – nu tā – varētu būt, bet ne manā dzīvē. Uz šo brīdi varu mierīgi teikt arī viņa ir ne tikai grāmatās aprakstīta, bet darbojās….

Nedaudz padalīšos par šo četru mīlestības veidu izpausmēm, kuras ir bijušas un turpina būt un pilnveidoties ikdienu, ik mirkli.

Esmu pateicīga, ka ir bijusi iespēja būt dziļās attiecībās pirmajā laulībā. Tā sākās jaunībā skolas laikā, kad sirds pieķērās kādam gaišmatainam – sprogainam, zilacainam un staltam puisim uz kuru meta acis pietiekami daudz meiteņu. Sākās dziļa pieķeršanās – draudzība, kura pārauga mīlestībā jeb grieķu valodā “Epihumia “- stipra pieķeršanās.

Un pēc vairāku (4) gadu draudzības, kuras laikā notika romantiskas pastaigas, kopīgas dejas…vakari skolas ballēs, asaras, kad skolotāji norāja, ka nav labi satikties ar vecākās klases puišiem, kad sirds ilgojās lai tikai ātrāk beigtos stundas, nedēļa lai varētu pabūt kopā. Klausījos dziesmas, lasīju, rakstīju dzejoļus, kurās atspoguļojās šīs ilgas - …Ilgojos pēc satraucošām mīlestības attiecībām. Centos saklausīt, kas ir tas ko draugs augstu vērtē, vēlējos iepriecināt. Laipni, mīļi skatieni, kurus gaidīju…Spēlēju basketu tajā laikā un katra spēle bija kā lidojums, ja mīļotais bija atnācis skatīties…Grieķu valodā tas saucās “Eros”- romantikas laiks. Viss šis laiks ritēja līdz kādu dienu apjautām, ka vēlamies būt kopā uz mūžu…Un tad romantiska gaidīšana, sapņi, kad atgriezīsies no dienesta armijā…

Laulība – sāku apjaust, ka saderam kopā, biju pieķērusies un domāju, kas tad mani vēl ja ne puisis, kuru esmu gaidījusi, kurš bija pirmais vīrietis šajā manā dzīvē. Kurš tad vēl mani tik labi sapratīs…Pirmajos laulības gados tiecos uz mājām, patika būt mājās, kopā ar bērniem, kuri lēnām ienāca ģimenē. Piesakoties ar divu gadu un 22 dienu atstarpi. Centos rūpēties kā mācēju. Man tā bija drošība. Domāju, ka tā būs līdz sirmam vecumam. Plānojām, kā auklēsim mazbērnus. Lai gan viens no bērniem (tajā laikā bija jau 9 gadi) teica, ka neprecēšoties, bet otrs (kuram bija 7 gadi) teica, man gan būs bērni un ģimene. Mēs iesim uz kino, bet Jūs ar tēti auklēsiet mūsu bērnus un Tu mammu adīsi zeķes. Tas likās tik pašsaprotami un brīnišķīgi. Šajos laulības gados bija arī sāpes, bet centos tās pieņemt….jo ir taču bērni…Uzticējāmies viens otram, rūpējāmies viens par otru un bērniem, jo bijām viens otram pieejami, jo diviem kopā būt ir labāk. Grieķu vārds, kurš apzīmē šo mīlestības izpausmi ir “storge”par viņu Dr. Vits saka:”Par to varētu runāt kā par ērta, ienēsāta apava saderību ar kāju. Tā ir dabiska pieķeršanās un piederības izjūta viens otram”.Šajā laika posmā ģimene bija kā emocionāls patvērums, drošības patvērums…Lēnām kaut kā šajā patvērumā kļuva caurs jumts…sāka iepilēt rūgtuma sajūtas, noklusēšanas, ka man sāp un ka es jūtos slikti…Sāka mainīties vērtības un kopības sajūta. Centos lāpīt, kā mācēju, bet pēc 4 gadu dziļas draudzības un 13 gadu laulības notika lūzums.

Atskatoties izprotu, ka pietrūka prasme, pacietība, pazemība kādam pajautāt, bet kā tālāk? To ko teica vecāki…klausījos, bet laikam nesapratu…Un izrādās, ka ģimenes attiecības var pāraugt arī nākošajā pakāpē “phileo”, kurai ir raksturīga maiga pieķeršanās, kura gaida vienmēr atsaucību. Mīlestība, kurā ietilpst saziņa un draudzība. Kad ir tīkama tuvība, sabiedrība, dalīšanās ar otru domās un jūtās, iecerēs un sapņos, visintīmākajās lietās, ko nestāstīsim citiem. “Phileo” mīlestība ir vajadzīga diviem un lēnām pilnveidojoties laulības dzīvei pieaugt kopīgi…Kopīgi sākt patikt tas, kas patīk otram, vēlamies būt kopā, vairāk sarunāties, paļauties vienam uz otru, rēķināties vienam ar otra palīdzību un atbalstu, t.i. kļūt par vislabākajiem draugiem…Salūzu šajā posmā pirmajā laulībā…

Lasīju, ka mēdz būt arī dziļākas attiecības, bet domāju, ka tas neattiecās uz mani…Kas ir dziļas attiecības?

Pēc pirmās laulības šķiršanas biju nolēmusi veltīt laiku bērniem un pēc tam sev. Biju pateicīga, ka ir tā kā ir un dziļi sirdī nespēju piedot vīram, ka izjukusi mūsu laulība. Baidījos veidot jaunas attiecības, tā cerot sevi pasargāt no sāpēm un jaunām ciešanām.

Taču dzīve spēj piespēlēt interesantas situācijas un tas par ko es kādreiz šaubījos, spurojos nu ir ienācis manā dzīvē…

Nepilnos trīs gados esmu piedzīvojusi visas jau minētās četras mīlestības pakāpes ģimenē un esmu nonākusi pie tās par kuru reizēm saka tā nemēdz tagad būt…Mēdz būt un kā…To sauc par “AGAPI”….Mīlestība, kad ģimenē priekšplānā ir pilnīga nesavtība, tā spēj dot un dot, negaidot atpakaļ, ir dziļa vēlēšanās kalpot, bet nevis apmierināt savas iegribas, kā tas ir pie “EPITHUMIA” Otrai pusītei vēlēt vislabāko un priecīgi dot, “EROS” vēlas baudīt. AGAPE vēlās dot, bet “STORGE” piederēt. AGAPE mīlestība novērtē un kalpo, bet “PHILEO” lolo un priecājās.

Visiem mīlestības veidiem ir vieta attiecībās un tas var izpausties katrā laulībā. Visdziļāko piepildījumu laulībā sniedz beznosacījuma mīlestība, ko šajā kontekstā sauc par AGAPE, citās tradīcijās METTA, PREMA.

Novēlu katram sasniegt tieši to ko vēlaties sasniegt mīlestības attiecībās – dziļumi ir iespējami.

Ar mīlestību Guna

Komentāri

Liāna, 2007. gada 18. novembris

Sirsnīgs paldies. Jāteic, ka no sirds teiktais - uz sirdi aiziet. Paldies vēlreiz.

Inga 2007. gada 26. novembris

Paldies, Guna, kad ir šī iespēja lasīt šos vārdus. Esmu īstajā brīdī atradusi tik vajadzīgo.