Kas ir Mājas Dieviete? Pirmkārt viņa ir laba mājsaimniece. Viņa uztur māju tīru un kārtīgu, viņas bērni ir labi audzināti, viņa gatavo izcilas maltītes un viņas karjera mājās kopumā ir veiksmīga. Otrkārt šis apzīmējums attiecas uz sievieti pašu un viņas ievirzi uz savu darbu. Viņa pieņem savu darbu kā svētu atbildību. Viņas karjera ir vissvarīgākā pasaulē, viņa to uzņemas bezgalīgā apņēmībā. Dēļ tā, ka viņa jūsmo par savu darbu, dēļ tā, ka viņa mīl un kalpo savai ģimenei kā dieviete, tad viņi viņu arī godā kā tādu. Viņa ir saimniecības karaliene, kura nes sava veida triumfu savai kā mājsaimnieces lomai.
Mājas Dievietes piemēri ir atrodami jau mūsu pieminētajos stāstos par Agnesi, Amēliju un Deručeti. Agnese bija tik „nosvērta un apdomīga mājsaimniece, cik šādai vecai mājai pienācās”. Amēlija bija „laipna, smaidīga, maiga mājas dieviete, kādas vīrieši tiecas pielūgt”. Deručetes nodarbošanās bija „vienīgi dzīvot savu ikdienas dzīvi”. Igo salīdzināja viņu ar mazu putnēnu, kurš „laidelējas no zara uz zaru jeb drīzāk no istabas uz istabu”.
Mājas Dievietes īpašības
Mājas Dieviete kalpo uzticami gan kā saprotoša sieva, gan kā mīloša māte gan kā veiksmīga mājsaimniece. Viņa ir izveicīga gan sievišķīgajā kulinārijas mākslā, gan šūšanā, uzkopšanā, organizēšanā, mājsaimniecības vadīšanā, bērnu aprūpē, gudrā naudas sadalē un interjera iekārtošanā. Viņa ne tikai šos darbus padara, viņa tos veic labi, tālu apsteidzot savu pienākuma apziņu un darot daudz vairāk kā tikai nepieciešams.
Viņai ir labs laika un vērtību menedžments. Viņa ne par katru cenu būs pati labākā mājsaimniece pilsētā, vai arī pati labākā pavāre, vai pati mīļākā māmiņa. Nē, viņai gūs kopējas sekmes savu mājas pienākumu izpildē, sadalot savu laiku un mīlestību starp vīru, bērniem, mājsaimniecību, izceļot to, kas tai brīdī ir visnepieciešamākais. Nepārprotami, viņa var būt vienlaicīgi arī vislabākā mājsaimniece vai pavāre pilsētā. Viss ir atkarīgs no viņas situācijas. Bet viņa nav Mājas Dieviete, ja viņa pavada lielāko daļu sava laika uzkopjot, kamēr ģimene tiek atstāta novārtā, vai arī stundām rotaļājas ar bērniem, atstādama novārtā mājsaimniecību. Viņa izlīdzsvaro savu laiku, lai tiktu galā ar vajadzībām.
Mājas Dieviete rada sievišķīgus pieskārienus savos mājas darbiņos – svītraini aizkariņi, augļu groziņš, mīksts spilventiņš, omulīga grīdassega pie durvīm, ziedi, šķīvju rinda plauktā, jautras tapetes – lai piešķirtu mājai mājīgu izskatu. Viņa rada sievišķīgus pieskārienus maltītei – jauki galdauti, skaisti šķīvji un izcili aromātisks ēdiens. Vīrieši vēl ilgi atceras to maltīšu smaržas, ko gatavoja viņu mātes – mājās ceptas maizes smaržu, cepti sīpoli, kanēļmaizītes, sautējumi.
Viņa radīs garīgu siltumu visā mājsaimniecībā. Viņa būs kā saulesstars. Tā ir viņa, kas pārvērš māju par mājām, piepildīdama to ar sapratni, mīlestību un laimi. Viņa mājās ir centrālā figūra, tās sirds, tās dzīves koks. Deručete, kā atceries, izstaroja siltumu. Viņas klātbūtne dod mājai gaismu. Kad viņa tuvojas, ir jūtams priekpilns siltums, viņa tikai paiet garām un mēs jau esam apmierināti, viņa tikai parādās uz mirkli un mēs jau esam laimīgi. Deručete izstaroja ap sevi prieku.... ienesa gaismu tumšajās dienās. Bez Deručetes māja būtu bijusi kā tukšs gliemežvāks. Šī siltā klātbūtne ir tas, kas nepieciešams ik vīrietim, kad viņš atgriežas no darba un kas nepieciešams katram bērnam, kad viņš atgriežas no skolas. Mājai ir jābūt viņu patvērumam, viņu labsajūtas, sapratnes un mīlestības avotam.
Mājas Dieviete godā savu vietu mājās. Viņa uzskata savu karjeru mājās kā vissvarīgāko karjeru pasaulē. Radīt laimīgu laulību un ģimenes dzīvi un audzināt godājamus bērnus – lūk ko viņa uzskata par savu vislielāko ieguldījumu, ko viņa var dot sabiedrības labā. Lai gan viņa nedara nekā vairāk kā tikai dzīvo savu ikdienas dzīvi, ja viņa to dara labi, tad tam visam ir neizmērāma vērtība. Nekādi citi panākumi nav salīdzināmi ar panākumiem mājās; nekādas neveiksmes nebūs lielākas, kā tad , ja tās ir mājās.
Viņa ir arī laimīga par savu mājsaimnieces lomu. Viņa nejūtas nogurusi. Viņa nemeklē piepildījumu vīriešu pasaulē. Viņas triumfs ir viņas vīra cieņa, viņas bērnu laime, un viņas kopējie panākumi mājās. Iespējams viņa kalpo cilvēcei vēl kādā papildus veidā ārpus mājas, bet viņas piepildītība nav atkarīga no tā. Apkopojot visu varam teikt, ka Mājas Dievietei piemīt sekojošas īpašības:
Mājas Dieviete
- Veic labi savus pienākumus, pat pāri savai pienākuma apziņai.
- Ir labs laika un vērtību menedžments.
- Rada sievišķīgus pieskārienus mājsaimniecībā.
- Rada siltumu ģimenē.
- Ciena savu lomu ģimenē.
- Ir laimīga un piepildīta ar saviem pienākumiem.
Kā rast laimi mājsaimniecībā
Svarīga Mājas Dievietes īpašība ir spēja rast prieku un apmierinātību savā darbā. Šī apmierinātība nāk kā rezultāts viņas attieksmei pret savu darbu, kā rezultāts savai dzīves pārvaldīšanai un arī kā rezultāts čaklumam veicamajā darbā. Lūk, kā tas aprakstīts:
1. Izturies labvēlīgi pret garlaicīgu darbu. Ja ne viss tavs darbs šķiet patīkams, padari to godam. Pieņem savu darbu mājās kā daļēji patīkamu un daļēji nepatīkamu. Daži darbi nekalpos vienīgi kā baudas objekti, katrā ziņā ne tev. Aplūko to visu šādi: Ik katrai nodarbei ir sava garlaicīgā un nogurdinošā daļa. Padomā par fermeriem, dakteriem, tirgotājiem, sekretārēm vai skolotājiem. Liela daļa no viņu darba ir garlaicīga. Iespējams tu neradīsi prieku mainot bērnam autiņus, uzkopjot tualeti, beržot grīdas, bet tu vari rast laimi tad, kas viss kopā ir pabeigts.
Daudzi no mūsu pienākumiem ir patiess baudījuma avots. Aprūpēt bērnus, gatavot garšīgas maltītes un tīrīt mājas var būt kā patīkama pieredze. Dažas sievietes sajūsmina grīdas beršana, logu mazgāšana, mazgāšana, gludināšana un sienas skapja pārkārtošana. Patiesība nepatīkams ir tikai mazumiņš no visa darba, bet kad tev tas tā sāk šķist, tad esi godīga un atzīsti, ka viss pasaules darbs sastāv arī no kādas daļas garlaicīga darba.
2. Nepārslogo savu laiku. Ja vēlies gūt prieku no mājasdarbiem, tad neiesaisties pārāk daudz pasākumos ārpus mājas. Pašas laika paņemošākās lietas ir darbs ārpus mājas, palīdzība vīram darbā, vīriešu darbu darīšana, piemēram, darbs dārzā, krāsošana, naudas regulēšana vai grāmatvedība.
Ierobežo arī savu laku, ko pavadi dažādu klubiņu pasākumos, brīvprātīgajās organizācijās, pašuzlabošanas programmās, izglītības nodarbībās vai pulciņos. Lai gan šādas programmas var būt laba lieta, ja tam atliek laika, tomēr neļauj tām atņemt tev laiku, kurā vari izbaudīt mājas darbus.
Arī dažādas nodarbes mājās var aizpildīt tavu laiku, kā piemēram runāšana pa telefonu, žurnālu šķirstīšana, TV skatīšanās, pārāk daudz šūšanas vai konservēšanas. Šie laika atņemšanas veidi var būt par iemeslu tam, ka tu visus darbus, kas ir svarīgāki, dari pēdējā minūtē. Ja tavs gadījums ir šāds, tad būs grūti izbaudīt darbu. Kad jebkas tev laupa laiku, tad tu visus darbus darīsi steigā, lai tikai tiktu ar tiem galā, un tādēļ būs grūti tos izbaudīt.
Pavēro kā mazas meitenes spēlē mājas. Viņa nemaz nesteidzas padarīt darbus. Viņa liek savas lelles gultiņās, atloka mazos paladziņus, uzmanīgi tos izklāj, un kad tas viss ir pabeigts, tad viņa atkal noņem tos nost un sāk visu no jauna. Tāpat viņa rīkosies ar leļļu tējas servīzīti, klādama un vēlreiz pārklādama galdiņu, un atkārtodama to vēl un vēlreiz. Viņa izbauda savu darbu, jo viņa nedomā par laiku. Šaubos, vai viņa par visu spētu priecāties, ja viņai visu laiku būtu jāskatās pulkstenī. Es uzskatu, ka mūsu dabiskais instinkts ir priecāties par mājasdarbiem, kā to dara mazas meitenes, un laika pārblīvētība atņem mums mūsu prieku.
Ja tu domāsi šādi: „Man nu gan nav laika , lai spēlētu mājas, kā mazai meitenei”, tad pajautā sev: „Ko es daru tādu, kas ir daudz svarīgāks, kā mājas darbi un priecāšanās par tiem?” Iespējams, tu veic kādu svarīgu kalpošanu. Iespējams, kādu laiku tas arī var būt pirmajā vietā. Tomēr izsver katras savas nodarbes vērtību, allaž uzskatot mājasdarbus un prieku par tiem par vissvarīgāko.
3. Noej otro jūdzi. Lai rastu prieku par savu darbu, padari to labi. Šo doktrīnu daudzus simtus gadu atpakaļ mācīja Jēzus, kad viņš teica: „Ja kāds tev liek noiet kopā ar viņu vienu jūdzi, tad dari to divreiz.” Otrās jūdzes iešana jeb darba veikšana pāri saviem pienākumiem noņems nastu no darba un liks tam izskatīties jaukam un baudāmam. Iespējams tieši to domāja Jēzus, kad viņš teica: „Mans važas ir vieglas un mana nasta nav smaga.”
Daudzas sievietes nespēj rast prieku mājasdarbos, jo viņas iet tikai vienu jūdzi. Viņas norobežojas vienīgi ar pašu nepieciešamāko – tikai tik daudz, lai izspruktu. Viņas pabaro un apģērbj ģimeni un uztur māju pieņemami tīru, bet ne sprīdi tālāk. Viņu maltītes tiek pagatavotas ātri un viegli un tad jau ir steiga izklaižu virzienā. Sievietes, kuras velta laiku visam tikai tik daudz, lai izspruktu cauri, nekad nespēs izbaudīt mājas darbus. Lai jebko izbaudītu, ir jānoiet otrā jūdze.
Labas mājsaimniekošanas pamati
Atšķirība starp labu un vāju mājsaimnieci ir tajā, kā tiek sekots pareizajiem principiem. Lūk, pamatprincipi, kuri novedīs pie tīras, nepiesārņotas, labi organizētas mājsaimniecības:
1. Koncentrējies: Mājsaimniecības vadīšanai ir nepieciešama koncentrēšanās. Tu nevari būt sapņaina, nedrīksti apsvērt kādas problēmas un tai pat laikā efektīvi kaut ko darīt. Tādus darbus, kā gludināšana, logu mazgāšana vai traukumazgāšana var darīt sapņojot par kaut ko, bet lielākajai daļai darbu ir nepieciešama piedomāšana tikpat lielā mērā kā tavas rokas, it sevišķi, ja tu ko organizē vai gatavo ēdienu. Izliec citas lietas ārā no sava prāta un koncentrējies uz to darbu, ko tu patlaban dari. Tas, ko uzskata par par talanta trūkumu mājsaimniekošanā, parasti ir prāta slinkums.
2. Vienkāršo: Tu nevari kļūt par labu mājsaimnieci, ja tev ir pārāk daudz lietu, kā piemēram pārāk daudz mēbeles, pārāk daudz trauku, nevajadzīgi apģērbu gabali, vecas avīzes vai žurnāli, pārāk daudz bērnu rotaļlietu, dažādu priekšmetu, grezni rotājumi, vai dzimtas lietas. Tiem vērtība būs tikai tad, ja tos var jel kādā veidā izmantot vai ja tie piedod skaistumu mājai. Ja tie apgrūtinās mājas uzturēšanu, tad no tiem ir jāatbrīvojas. Lai ražība būtu lielāka, tad uzturi tikai tik daudz lietu, lai tās kalpotu ģimenei. Jeb kas, kas būs vairāk, pārblīvēs mājsaimniecību un būs par nastu mājsaimniecei.
Ja tev ir paŗblīvēta mājsaimniecība un tu vēlies to pārveidot par organizētu , tad pirmais solis būs atbrīvoties no lietām, kuras tev nav nepieciešamas. Sāc ar to, ka noliec vienu dienu, kad pārskatīsi savu dzīvi līdz kaulam. Iegādājies daudz kastes. Uzraksti uz tām: ārā metamais, projām atdodamais, atliekamais malā, uzglabājamais un nevaru izlemt. Ātri izej cauri saviem skapjiem, atvilktnēm un pieliekamajiem. Paturi vienīgi tās lietas, kuras tu zini, ka ir svarīgas, bet pārējās izmētā pa kastēm. Pārskati arī visas lietas, kuras ir izkārtotas atklātos plauktos, uz galdiem vai karājas pie sienām. Kad esi izgājusi cauri visai savai mājsaimniecībai, paveic sekojošo:
- pirmkārt atbrīvojies no ārā metamajām kastēm
- novieto uzglabājamās kastes bēniņos, pagrabā vai pieliekamajā
- saliec projām atdodamās kastes ceļa somās vai savā mašīnā
- atliec malā malā atliekamās kastes. Ja to ir pārāk daudz, sakrauj tās kādā stūrī un izej tām vēlreiz cauri nākamajā dienā.
- ieliec nevaru izlemt kastes garāžā, bēniņos vai pagrabā un izej tām vēlreiz cauri, kad tev būs laiks. Kad būsi tām izgājusi cauri, un ja vēl ir kādas lietas, par kurām tu vēl joprojām nevari izlemt, ko ar tām darīt, atstāj tās kastēs uz sešiem mēnešiem. Kad šis laiks būs beidzies un tev nebūs bijušas šīs lietas vajadzīgas, tad tu zināsi, ka tās nav tev svarīgas un droši tās varēsi atdot projām.
Vienkāršojot savu mājsaimniecību, visam ir jābūt vai nu noderīgam vai brīnišķīgam. Atstāj vienīgi tik daudz noderīgas un brīnišķīgas lietas, cik tās kalpos tavām vajadzībām. Citiem vārdiem, olu kuļamais un glāzes dzeršanai ir noderīgas lietas, bet tev nav vajadzīgi divi olu kuļamie vai četrdesmit glāzes. Labāk mazāk, nekā pārāk daudz. Kas attiecas uz skaistuma lietām vai gleznām, tad aprobežojies ar tām, kuras nudien padarīs skaistāku tavu māju. Pārāk daudz mākslas priekšmeti izskatīsies kā pārblīvēti un būs neglīti. Kas attiecas uz dzimtas mantotajām lietām, mākslas priekšmetiem un lietām ar sentimentālu vērtību, vari tās uzglabāt, ja ir iespēja, bet, ja tās drīzāk apgrūtina dzīvi, nevis izskaistina to, tad iespējams, tās nav vērts uzglabāt.
3. Saorganizē lietas. Lai tu kļūtu labi organizēta, tad tev visam ir jābūt savai vietai. Virtuvē ik bļodiņai, ik šķīvim, ik glāzei vai ik pannai ir jābūt savai vietai. Tas pats ar kurpju birsti, šķērēm, rakstāmpiederumiem, auklām, avīzēm vai žurnāliem. Iekārto guļamistabas sienas skapjus ar pietiekami daudz latiņām, plauktiem, groziem un āķīšiem. Ievies atvilktni vai vienkārši kasti zem gultas. Kad visam būs sava vieta, tad rīkojies sekojoši: Allaž liec lietas atpakaļ viņu noteiktajās vietās un māci visiem saviem ģimenes locekļiem darīt to pašu. Kad lietas tavā mājā būs tādā veidā labi noorganizētas, tu varēsi kaut naktī piecelties un ar neiedegtu gaismu atrast to, kas tev nepieciešams.
Ļoti noderīga lieta ir liels ieejams noliktavas pieliekamais, viss vienos plauktos. To var iebūvēt pagrabā, bēniņos, garāžā, vai izbūvēt ka nelielu jūsu mājas spārnu. Tajā liec visu, kas nav nekavējoši nepieciešams, kā piemēram nesezonas apģērbs, vecās kurpes, audumu atlikumus, diegus, Ziemassvētku dekorācijas, dzimtas piederumus un gleznas.
4. Organizē savu darbu un savas saistības. Pirmkārt, uzskaiti visus savus darbus un visas saistības, kas ir tava ierastā ikdienas kārtība – maltītes, veļas mazgāšana, gultu klāšana, mājas kārtošana, putekļu sūkšana, pārtikas iegāde, bērnu vešana uz klavierstundām, lāpīšana, iepirkšanās, iknedēļas tīrīšana. Tad izkārto to visu īpašā sarakstā tā lai tev atliek it visam īpašs laiks, lai to visu paveikt. Tālāk uzskaiti lietas, ko tu dari pa retam, kā piemēram kādas tikšanās, telefonu zvani, sabiedriski notikumi, īpaša tīrīšana, iepirkšanās, šūšana, izbraukumi zaļumos. Lai tu būtu labi organizēta savu darbu apdarīšanā un savu saistību izpildē, izmanto piezīmju grāmatu.
5. Saorganizē prioritātes. Tavām prioritātēm jābūt gudrām. Liec prioritātes pirmajā vietā. Lai izkārtotu prioritātes uzskaiti savus sešus vissvarīgākos pienākumus, tad izkārto tos svarīguma secībā. Pakonsultējies ar savu vīru un bērniem, ko viņi uzskata. Piemēram:
Prioritāšu saraksts:
- Mans izskats
- Laicīgas sistemātiskas maltītes
- Mājas kārtība
- Mazgāšana un gludināšana
- Neatliekama iepirkšanās
- Palīglietas
Pirmā neatliekamā prioritāte mājās ir zīdainis. Arī mazi bērni atradīsies augstu prioritāšu sarakstā. Palīgdarbi ir tādas lietas kā daktera apmeklēšana, skolas pasākumi, bērnu vadāšana uz mūzikas nodarbībām, utt. Kad mazi bērni pieprasa priekšrocību attiecībā pret sevi, iespējams tev būs jāatsakās no kādām lietām tavā palīglietu sarakstā un jāpalūdz, lai vīrs izdara kādas neatliekamas iepirkšanās. Ja tu nedarīsi nekā cita pirms savām prioritātēm, tad zini, ka vissvarīgākās lietas būs izdarītas.
Tālāk izveido papildlietu sarakstu – tīrīt māju, mazgāt logus, slaucīt garāžu, šūt, iepirkties, apmācīt bērnus, laiks sev un citiem. Un izveido vēl arī trešo sarakstu ar retajiem darbiem – īpašu tīrīšanu, pieliekamo un atvilktņu kārtošana, sezonālā iepirkšanās, mājas izrotāšana.
Lai turētos pie prioritātēm, tad tev jāizvairās no laika šķiedējiem – tādām lietām kā runāšana pa telefonu ilgāku laiku, pārmēru daudz šūšana, stundām ilga lasīšana, TV skatīšanās vai pastaigas pa veikaliem. Jā, tu vari atlicināt kādu noteiktu laiku priekš šīm lietām, ja tās tev patīk. Tāds gadījums ir iespējams, bet ja esi noteikusi sev, ka kļūsi par Mājas Dievieti, tev jābūt gatavi uz šādiem upuriem.
6. Darbs. lai gan tu koncentrējies, vienkāršo, organizē un tu labi paturi prātā savas prioritātes, tomēr tu negūsi panākumus, ja tevī nebūs vēlmes strādāt. Labai mājsaimniecībai, kā jau jebkurai vērtīgai lietai, ir jāpieliek uzcītīga piepūle. Vienīgais veids kā vadīt saimniecību ir uzlikt priekšautu, atlocīt rokas un sākt strādāt. Un tas tik tiešām ir prieks – gatavot ēst, tīrīt un organizēt: pasaules visnoderīgākais un atalgojamākais darbs.
7. Lai viņam ir ērti. Ar visu savu uzcītību mājsaimniecībā, ļauj, lai tavs vīrs justos ērti. Atceries, ka viņa mājas ir viņa pils. Lai viņš liek savu mēteli uz krēsla, lai ieguļas gultā, neuztraucoties par gultas pārklāju, krāj kaudzēs papīrus uz sava galda, liek savas glāzes uz tualetes galdiņa un atstāj savas kurpes pie gultas. Tas nenozīmē, ka tu aicini viņu būt nevīžīgam tik lielā mērā, ka ivņā jau sāk tevi izmantot, bet gan drīzāk ļauj viņam atpūsties, un justies ērti pašam savās mājās. Arī tā ir daļa no tā, ka esi Mājas Dieviete.
Piemēram, kāds vīrs bija precējies ar pārlieku rosīgu un perfekcionisku mājsaimnieci. Viņa sekoja viņam ik uz soļa visu paceldama pēc viņa, iztaisnodama spilvenus, nogludinot grīdsegas, uzlasot pūciņas no paklājiem un kārtojot viņa nekārtīgi samestās lietas. Visbeidzot viņš nogura no šī muļķībām, izšķīrās no viņas un apprecējās ar sievieti, kura bija pilnīgs pretstats. Viņa bija laba mājsaimniece, tomēr ļāva viņam atslābināties un justies ērti. Salīdzinot abas šīs sievietes viņš teica: „Sievu maiņa bija kā ciešu kurpju novilkšana un to vietā mīkstu, ērtu čību uzvilkšana.”Bērniem nav jādod tādas pašas atslābinošas priekšrocības kā viņu tēvam. Viņiem ir jāklausa taviem norādījumiem un tavai apmācībai.
Māte
Mājas Dieviete rod prieku tajā, ka viņai ir bērni. Tas ir dabisks instinkts patiesi sievišķīgā sievietē. Tas nav jāmāca, tā ir iedzimta lieta. Viņa ir kā Reičela un Hanna no Bībeles, kuras, kad atklāja, ka ir neauglīgas, raudādamas lūdzās Dievam bērnus. Tās bija viņu iekšējās ilgas - piepildīt visus savas būtības slāņus.
Sievišķīgai sievietei ir dabisks instinkts rūpēties par saviem mazuļiem. Tāpat kā sarkankrūtīšu mamma, viņa ir pārņemta ar to, ka baro savas atvasītes un sargā savu ligzdiņu. Instinktīvu rūpju par bērnu labklājību pārņemta, viņa grib būt droša, lai viņi būtu pietiekami paēdināti, nomazgāti un nebūtu apdraudēti. Viņa nekādā gadījumā neļaus viņiem būt izsalkušiem, nosalušiem vai nepasargātiem, ja tas tik būs viņas spēkos to visu novērst. Viņa lepojas ar viņu izskatu, uzturot tos tīrus, apkoptus un pievilcīgi apģērbtus. Viņa ir maiga , mīloša un saprotoša. Viņa māca viņiem kā būt laimīgiem, un uzslavē tos un iedrošina – nodrošinot viņus ar maizi kā kā dvēselei, tā ķermenim.
Kā pret to visu attiecas vīrietis? Vīrieši ciena tādas sievietes, kurām patīk, ka viņām ir bērni. Pats vīrietis, iespējams žēlosies par lielo atbildību, un pat var pretoties vairāku bērnu dzimšanai, bet viņš nekad neapbrīnos sievieti, kura pati žēlojas. Cik gan nesievišķīgi tas skanēs, ja sieviete pilna bēdām sūdzēsies: „Ak, atkal esmu stāvoklī.” Vīrieši apbrīno tādas sievietes, kuras vēlas bēniņus un nododas bērnu aprūpei, lai arī cik lieli būtu upuri.
Ēdiena pagatavošana
Maltītes ir ļoti svarīgas lielākajai daļai vīriešu un bērnu. Iedomājieties, kā viņi jūtas, kad atnāk mājās pēc rosīgas dienas, izsalkuši un noguruši, bet tagad var rēķināties ar labu maltīti kā sistemātisku ģimenes dzīves sastāvdaļu. Kad viņi atver durvis, viņi sajūt kā cepas maize, kā grauzdējas sīpoli vai arī garda zupa burbuļo katlā uz plīts. Tas rada brīnišķīgu atmosfēru mājās. Nav nepieciešami kādi izsmalcināti ēdieni. Kas ir svarīgi – lai maltīte būtu laikā, lai tā būtu barojoša un labi garšotu.
No visiem mājas pienākumiem, izņemot rūpes par bērniem, vissteidzamākā būs ģimenes paēdināšana. Citas lietas varēs pagaidīt. Maltīte ir nepieciešama ik dienas. Lai tu gūtu sekmes, atliec tam pietiekami daudz laika. Lai pagatavotu garšīgu ēdienu ir nepieciešams daudz laika. Neskopojies ar laiku un negatavo ēdienu steigā un pēdējā minūtē. Tai vietā lai koncentrētos uz laiku, kad visam jābūt gatavam, koncentrējies uz laiku, kad tev jāsāk gatavoties. Svarīgs ir arī skaists galda klājums, ja iespējams – ar galdautu.
Daudzām sievietēm nepadodas ēdiena gatavošana. Viņas iziet uz raitām vieglām maltītēm, kur uzsvars tiek likts uz ātrumu. Viņu mērķis ir ieiet un tikt ārā no virtuves tik īsā laikā, cik vien iespējams. Izmantot pēc iespējas mazāk trauku, ieviešot pēc iespējas mazāk nekārtības. Viņas paļaujas uz saldētām pusdienām, aukstiem uzgriežamajiem, sapakotiem maisījumiem, konservētu barību, makaroniem un citu ātru un vieglu ēdienu. Vēl sliktāk, daudzas ģimenes pat neietur kopā regulāras maltītes – izmanto tikai uzkožamos.
Viens iemesls, kādēļ sievietes iziet uz ātrām un vieglām maltītēm, ir tādēļ, ka viņas nevēlas lai virtuve kļūtu netīra, Bet kam gan vēl virtuve ir paredzēta? Tā nav paredzēta, lai uz to lūkotos ar apbrīnu, bet gan lai tajā cītīgi strādātu. Iespējams, Mājas Dievietei būs katli un pannas būs izmētātas pa virtuvi, tvaiks uz logiem, trauku pilna izlietne un milti uz sejas, bet rezultāts – labs mājās pagatavots ēdiens – ir ģimenes dzīves centrs.
Mājas tērps
Daudzas sievietes mūsdienās nesaprot termina mājastērps nozīmi, tādēļ es to paskaidrošu: Mājas tērps ir pievilcīga kokvilnas kleita, kas pašūta pietiekami ērta, lai tajā varētu strādāt, kas parasti tiek valkāta kopā ar priekšautu. Valkā to tā, lai tā tev palīdzētu tavā Mājas Dievietes karjerā. Tā lielākā vai mazākā mērā ir tava uniforma jeb identifikācijas pazīme. Kad tev mugurā būs sievišķīgs, mājīga skata mājas tērps un priekšauts, tavas ģimenes prātā nebūs nekādu citu šaubu par to, kas tu esi – mājsaimniecības karaliene.
Saimniekošana – rakstura lieta
Iespējams, tu par to nekad agrāk nebūsi domājusi, bet tīrības uzturēšana mājā, ēdienu gatavošana un saimniecības vadīšana ir rakstura lieta. Sieviete, kurai šajās lietās neveicas, parāda savu rakstura vājumu sekojošos veidos:
1. Egocentrisms. Neveiksmes saimniekošanā parasti ar sevi pauž egocentrismu, kur sieva pārāk daudz domā par savām pašas ērtībām un priekiem, un pavada laiku runājot pa telefonu, klaiņojot pa veikaliem, slaistoties, ejot ciemos vai klaiņojot pa apkārtni un nevis pavada laiku pie lietām, kas dos vairāk viņas ģimenei ērtības un laimi.
2. Neorganizētība. Dievs, kurš ir mūsu perfekcijas paraugs, noliek mūsu priekšā Sevis radīto darbu – organizētības un sistemātiskuma daiļdarbu, sākot no cilvēka ķermeņa līdz pat planētām debesīs. Viņš ir teicis: „Es esmu kārtības, nevis haosa, Dievs.” Nespēja sekot šim bezgalīgajam piemēram norāda uz rakstura neesamību.
3. Nav zināšanu. Sliktai saimniekošanai par iemeslu var būt zināšanu trūkums. Tas ir saprotams, ja sieviete ir nesen kā precējusies, bet ja viņa necenšas nekā mācīties, tad tas norāda par to, ka viņai tas nerūp un par to, ka viņa nav rakstura. To var salīdzināta ar vīrieti, kurš pietiekami negādā par iztiku un tajā pat laikā nepūlās, lai iegūtu zināšanas, lai uzlabotu ienākumus. Ja zināšanas nav pieejamas, griezies pēc palīdzības pie Dieva. Kā mums tiek mācīts Bībelē: „Bet lai lūdz ticībā, nemaz nešaubīdamies, jo, kas šaubās, tas līdzīgs jūras vilnim, ko vējš dzenā un mētā”.
4. Trūkst pienākuma sajūtas. Viens no galvenajiem sliktas mājsaimniekošanas iemesliem ir tas, ka nav pienākuma sajūtas jeb nespēja uzņemties darbu, kas mums pienākas darīt. Kā jau skaidrots nodaļā par raksturu dedzīga atbildības sajūta ir tikums. Kad tās nav, tad tas ir rakstura trūkums.
5. Slinkums. Arī tas ir defekts raksturā, tas ir čakluma trūkums. Bez tam sieviete, kura nerūpēsies par savu ģimeni sava slinkuma dēļ, demonstrē savu mīlestības trūkumu pret to, to, ka viņai nerūp viņu ērtības, t.i., ka viņa nav rakstura.
Neļauj dzīvei kļūt aprobežotai
Sievietēm, kuras koncentrē savu laiku un uzmanību uz mājsainmiekošanu, ir tendence kļūt aprobežotai savās interesēs un uzskatos, un tā dēļ aizkavējas personības izaugsme. Draugi, svešinieki un pat viņu pašu vīri uzskatīs viņas par nedaudz garlaicīgām un pat apnicīgām. Izvairies no tā, ka kļūsti aprobežota tādējādi, ka paplašini savas intereses aiz mājas un ģimenes robežām. Turi savas acis atvērtas un mācies klausīties. Tu ļoti daudz iemācīsies no cilvēkiem. Neatpaliec no tekošajiem notikumiem, lai zinātu, kas notiek pilsētā un pasaulē. Lasi tik plašas lietas, cik vien iespējams. Attīsti savu interesi par cilvēkiem.
Papildus savai Mājas Dievietes lomai
Ja tu esi prasmīga mājsaimniece, tad tev atliks laika arī lietām, kas atrodas arī ārpus šīs tavas lomas mājās, tev atliks laika nodoties arī citām interesēm, attīstīt talantus un veikt cita veida kalpošanas. Tas var bagātināt tavu dzīvi un padarīt tevi par labāku cilvēku, labāku sievu, un labāku māti. Tas paplašinās tavus horizontus un atturēs tevi no kļūšanas aprobežotai. Lai gan ģimenes dzīvei allaž ir jābūt par tavu pirmo interesi, tu vari būt arī daļa no apkārtējās pasaules. Tomēr neiesaisties lietās, kuras prasīs pārāk daudz laika, kurās ir pārāk daudz vajadzību vai kuras nav elastīgas vai kuras novērsīs tevi no tavām prioritātēm mājās. Lūk, pieredzes, kuras apstiprinās to, ka atlīdzība nāk, ja kļūstam par Mājas Dievieti:
Es biju pilnībā pārliecināta, ka mūsu laulībai ir pienācis gals
Nekad neticēju , ka jel kāda grāmata ir spējīga glābt laulību, bet pēc astoņām nedēļām pēc „Valdzinošās sievišķības” izlasīšanas esmu pārliecināta, ka tas ir iespējams. Mēs nespējām tikt galā – tik daudz savstarpēju cīniņu, ka abi jutāmies nelaimīgi dienām ilgi, nezinādami no dienas uz dienu, kad nāks nākamais trieciens. Jau vairākas reizes bijām runājuši par šķiršanos, tomēr bērnu dēļ nolēmām palikt kopā. Abi bijām gauži nelaimīgi.
Es nolēmu iestāties darbā, lai paskatītos vai tas bija tas, kas man vajadzīgs. Uz laiku šķita, ka lietas jau nedaudz nokārtojas, bet pēc deviņiem mēnešiem es ievēroju, ka mēs attālināmies arvien vairāk. Un pie tam es pat sāku nerūpēties par māju un par bērniem. Es nevarēju paskatīties uz sevi spogulī, jo man nepatika tas, ko tur redzēju. Dziļi sevī iekšā es kaut ko meklēju. Es pat nebiju pārliecināta, kas tas bija, ko vēlējos. Vai tā bija vēlme pēc brīvības? Es jutos tik slikti mūsu laulības ķīviņu dēļ, mūsu bērnu dēļ, savu mājas pienākumu dēļ, u.t.t. Lietas visapkārt šķita gaužam sliktas. Man nudien liekas liels pārsteigums, kad pārdomāju par to , ka man vīrs mani nepameta. Es domāju, ka viņš visās jomās jutās gluži tāpat kā es.
Es nolēmu aiziet no darba un sakārtot lietas cik labi vien iespējams. Es nudien nevarēju iedomāties, ka tas, ko es meklēju, nepārtraukti atradās turpat manā deguna galā. Es pret visu attiecos skeptiski un tas bija skaidri redzams, jo mana draudzene man teica, ka viņa grasās apmeklēt kursus , kas saucas „Valdzinošā sievišķība”, lai iemācītos, kā būt valdzinošai. Viņa lūdz mani nākt līdzi.
Es visu pirmo vakaru noklausījos mūsu skolotājā un visas pirmās nodarbības laikā viss, par ko varēju domāt , bija: „Kāda gan es biju muļķe visus šos daudzos gadus, sešpadsmit, ja saskaitām precīzi!” Es atkal un atkal sev iedunkāju par to, ka biju tik paštaisna, ka biju domājusi, ka visas mūsu problēmas bija dēļ tā, kā mans vīrs izturējās pret mani. Es nolēmu, ka ja jau reiz man jādzīvo pēc „Valdzinošās sievišķības” principiem, tad ielikšu tajā visu savu sirdi.
Sev par lielu pārsteigumu es uzzināju, cik gan tā ir brīnišķīga lieta būt valdzinošai sievietei. Pirmo triju nedēļu laikā es varēju vērot izmaiņas sevī un arī izmaiņas savā vīrā. Tik daudz labu lietu notika. Es turpināju sev teikt: „Tas nudien strādā. Es tam nespēju noticēt!” Mēs spējam stāties pretī savām problēmām daudz vieglākā kārtā. Lietas vairs nešķiet tik sliktas.
Viena lieta, ko es biju pamanījusi ir, ka es priecājos par dzīvi un par visu ap sevi. Esmu laimīga būt par sievu , māti, mājsaimnieci un par visu, kas nāk ar to kopā. Mana attieksme ir izmainījusies pilnībā , gluži tāpat kā mana vīra attieksme. Tagad ikreiz, kad mums parādās kāda problēma, kura mūs nospiež un kura ir jāatšķetina, es vienkārši dodos pie sava vīra, apviju rokas viņam ap kaklu un saku viņam, ka es viņu mīlu, un ka viss būs kārtībā, un jūs neticēsiet, kā viņš vienkārši atslābst. Esmu pārliecināta, ka tas viņam daudz ko nozīmē – vienkārši zināt, kam man viņš rūp un ka tādēļ es vēlos kļūt par valdzinošu sievieti.
Es vēl nedēļām ilgi varētu stāstīt par visiem panākumiem, kādus esmu guvusi. Bet par vienu lietu esmu pārliecināta. Jebkurš, kurš domā, ka pastāv svarīgākas lietas kā laimīga laulība, miers un laimīgas mājas apmierinātība, tam ir jāizlasa „Valdzinošā sievišķība”. Liels paldies tev, mīļais Kungs, ka ienesi manā dzīvē „Valdzinošo sievišķību.”
Viņš vēlējās pārnākt mājās pie sievietes
Es biju tik laimīga savā kāzu dienā. Tā vai citādi, bet mans vīrs bija daudz stiprāks, drosmīgāks un daudz galantāks, kā es jebkad biju uzdrošinājusies cerēt. Tomēr diezgan drīz viss sagāja šķērsām. Viss aizgāja tik tālu, ka gadu pēc laulībām, mēs jau plānojām dzīvot katrs savu dzīvi. Viņš viens pats dzīvot vienā no mūsu mājas istabām un man un mūsu dēlam būtu visa pārējā māja. Vienīgais iemesls, kādēļ mēs neizšķīrāmies pilnībā, bija tas, ka viņš teica, ka nevar atļauties uzturēt divas mājas.
Es arī atceros, kā kādu vakaru viņš pagalam saskumis teica: „Es vēlos pārnākt mājās pie sievietes.” Tas bija sāpīgi dzirdēt, bet es nudien nesapratu, ko viņš ar to bija domājis. Tad es atceros, ka reiz domāju: „Visos savas sirds dziļumos es vēlētos, kaut zinātu, kā tas ir - būt sievai.” Man nudien nebija ne jausmas , kas man būtu jādara.
Drīz vien pēc tam es atradu „Valdzinošo sievišķību” vietējā grāmatveikalā. Man par pārsteigumu man maciņā bija tieši tik daudz naudas, lai iegādātos to, lai gan tajā laikā bijām ļoti nabadzīgi. Es pat nevaru aprakstīt, kā jutos, kad pirmo reizi to izlasīju. Vienīgais, ko varu pateikt ir, ka tā „runāja ar manu dvēseli”. Man pat nebija vajadzīga nekāda pārliecināšana par mācības patiesīgumu. Gada laikā, kamēr pielietoju mācību, sekojošas lietas notika ar mani:
Pielietojot pēc skata tik sīko principu par prieku dzemdēt bērnu: Tajā laikā es biju stāvoklī ar mūsu otro bērniņu un ļoti par to priecājos. Kādu vakaru sēdēju novilkusi kurpes, un šeit man jāpiebilst, ka man ir pats lielākais kājas izmērs, kāds vien atrodams sieviešu veikalā. Man uz kājām ir tulznas un īkšķa deformācijas, īsāk sakot mans pēdas nav pats skaistākais, kas manī atrodams. Pēkšņi mans vīrs piecēlās no sava krēsla un noslīga uz ceļiem un tāpat - uz ceļiem viņš pārrāpoja pāri visai istabai un noskūpstīja manas kājas! Acīmredzot mana tā mirkļa apmierinātais rāmums viņu bija dziļi aizkustinājis. Tas fakts, ka manas pēdas nudien nav skaistas to visu padarīja pat vēl daudznozīmīgāku.
Vēl kāds neparasts gadījums: mūsu māja nepavisam nebija no glītajām un tai bija nepieciešams remonts. Tas mani apbēdināja. Kādu dienu, pielietodama bērnišķības principu, es vienkārši teicu: „Vai tu vari man iedot naudu, lai padarītu mūsu māju skaistāku?” Viņš pasmaidīja un teica: „Labi, vai divi simti dolāru pietiks?” Es teicu, visu pārdomājusi caur bērnišķības prizmu: „Ak, nē! Divi simti dolāru nav pietiekami. Man nepieciešami divi tūkstoši dolāru.” (Mums trūka ērtības virtuvē kā arī vēl citas dārgi maksājošas lietas. Es arī zināju, ka viņš bija guvis neparasti lielu peļņu savā biznesā). Man par pārsteigumu viņš teica: „Labi, kad tos vēlies saņemt?” Drīz pēc tam viņš uzstāja, ka man ir jānopērk arī mašīna, lai man būtu lielāka brīvība. Tas lika man justies mīlētai un saprastai.
Vēl kāds ievērojams atgadījums notika tajā reizē, kad viņa darba dēļ viņš bija spiests dzīvot projām no mājām sešpadsmit mēnešu garumā. Viņš bija spiests pieņemt šādu piedāvājumu, un man jāsaka, ka es biju diezgan uztraukta par to, kā tas ietekmēs mūsu laulību. Šajā laikā princips, lai viņš pārliecinātos, ka jūtas vajadzīgs un tas, ka viņš juta visu manu atbalstu darot to, ko viņš juta, kas ir nepieciešams, mani izglāba. Kad es ar vārdiem skaidroju, cik ļoti viņš man ir nepieciešams, es pati sapratu, cik ļoti dziļi tie ir. Kā gan es būtu tikusi galā bez viņa stiprās rokas, uz kuras atbalstīties? Viņš mani pārliecināja, ka viņš man bieži zvanīs un brauks mājās. Kad tas bija jādara, tad tā izrādījās liela patiesība.
Mans dārgais vīrs, lai rūpētos par mums, zvanīja mums ik dienu, kad bija projām, (izņemot vienu dienu, kad man bija jāzvana viņam), lai pārliecinātos, ka ar mums viss ir kārtībā. Viņš darīja to katru dienu vienā un tajā pašā laikā, tādēļ mums nevajadzēja nepacietīgi gaidīt viņa zvanu. Tas bija man liels atvieglojums viņa prombūtnes laikā un es varēju lūgt viņa padomu, kad vien tas man bija nepieciešams. Bez tam, viņš pārbrauca mājās katru nedēļas nogali. Viņš saskaitīja, ka ir nobraucis ap 24 000 jūdžu, lai tikai tiktu mājā tajā periodā. Vīrietim, kursam nepatīk ilgi pārbraucieni, tas nudien ir kas ievērojams. Ar „Valdzinošās sievišķības” palīdzību esmu kļuvusi par to patieso sievieti, pēc kādas viņš ilgojās atgriezties mājās.
Tomēr arī pēc divpadsmit gadus ilga perioda „Valdzinošā sievišķība” man ir patiess izaicinājums. Man joprojām ir problēmas ar svara pieaugumu dēļ atkarības no cukura. Es arī cīnos ar dusmām – es augu netīrā neglītā mājā, lai gan mamma pelnīja labu naudu. Es izskaidroju briesmīgo ēdienu un netīrību ar mīlestības neesamību un kā padsmitniece kļuvu ļoti dumpīga. Es pievērsos narkotikām un seksam un savā kāzu dienā jau biju stāvoklī. Bet ar „Valdzinošo sievišķību” es ne tikai uzzināju, kas ir ģimenes dzīves laime, kas nelīdzinājās nevienam manam sapnim, arī ceļojums uz kļūšanu valdzinošai mani noveda pie kristietības. Paldies ir ļoti maza frāze tik lielai dāvanai.
Mājas Dievietes īpašības
- Padara labi savu darbu
- Ir labs laika un vērtību menedžments.
- Rada sievišķīgus pieskārienus mājsaimniecībā.
- Rada siltumu ģimenē.
- Ciena savu lomu ģimenē.
- Ir laimīga un piepildīta ar saviem pienākumiem.
Kā rast laimi saimniekošanā
- Izturies labvēlīgi pret garlaicīgu darbu
- Nepārslogo savu laiku
- Noej otro jūdzi
Labas saimniekošanas pamatlietas
- Koncentrējies
- Vienkāršo
- Organizē lietas
- Organizē savu darbu un savas saistības
- Sakārto prioritātes
- Strādā
- Ļauj viņam justies ērti
Uzdevums
- Uzskaiti svarīguma kārtībā savus sešus svarīgākos pienākumus. Pārbaudi, vai vīram un bērniem nav kādas citas domas par to.
- Uzskaiti savus stipros punktus mājsaimniecības prasmēs.
- Uzskaiti savus vājos punktus. Uzlabo šīs jomas.
- Izlasi Bībelē: Salamana pamācības 31: 10-31.