Starojoša veselība

Skaistuma pamatā ir laba, starojoša veselība, ne tikai pašas veselības dēļ, bet arīdzan prieka pilnā gara, ko tā nes sev līdzi, kā arī attieksmes un rīcības dēļ. Cik pievilcīgas ir mirdzošas acis, spīdoši mati, skaidra balss un dzīves spars, kad sejā un domās atspoguļojas laba veselība. Mēs nevaram pārvērtēt šīs īpašības nozīmi.

Kas īsti ir laba veselība? Vai mēs esam veseli, ja nekad nesaslimstam, mums nevajag apmeklēt ārstus vai gulēt slimiem gultā? Vai mēs esam veseli, ja pārsvarā jūtamies pietiekami labi? Ne vienmēr. Starojošo izteiksmi, par runājām iepriekš, nav iespējams iegūt ar vidēji labu veselību. Svaiga, starojoša būtība rodas no veselības pārpilnības.

Kāds ir šīs pilnīgās veelības noslēpums? Gluži kā laime, arī veselība ir balstīta uz likumiem. Mēs sasniedzam labu veselību, izprotot un ievērojot šos likumus. Turpmāk uzskaitīti pamata likumi labai veselībai:

1. Ēd veselīgi

Super veselīga diēta ir sekojoša: aptuveni 50% vai vairāk uzturā jāpatērē svaigi augļi un dārzeņi, pēc iespējas mazāk termiski apstrādāti. Ja iespējams, pērciet vai audzējiet ekoloģiski tīrus, nesmidzinātus dārzeņus un augļus. Aptuveni 25% vai vairāk sastāda pilngraudu produkti (kvieši, auzas, kukurūza, griķi, rīsi, prosa). Aptuveni 10% vai vairāk sastāda pākšaugi (pupas, lēcas), kā arī rieksti un sēklas. Pārējos 10% līdz 15% sastāda liesa gaļa, liesi piena produkti, eļļas.

Kad gatavo ēst, nelieto eļļu vai ūdeni. Izmanto pannas, kurām ir stingri nosegti vāki; gatavo temperatūrā, kas ir mazāka par ūdens vārīšanās temperatūru. Nepārvār un nepārcep ēdienu. Ja nejūties labi, šī diēta dos redzamus rezultātus jau pēc pāris dienām. Ja jūs jau jūties labi, jutīsi lielāku spēku pieplūdumu. Ja tu nevēlies sekot tik ekstrēmiem norādījumiem, lieto to kā paraugu, lai uzlabotu savu ēdienkarti.

Ēdieni, no kuriem vajadzētu izvairīties:

 1. Sterilizēti un pasterizēti ēdieni: izvairies no apstrādātiem vai rafinētiem ēdieniem, kā baltais cukurs, baltie rīsi, makaroni, krekeri, sausās brokastu pārslas, cepumi, kūkas, pīrāgi, virtuļi, picas, spageti, konfektes, košļājamās gumijas un saldētiem ēdieniem. Uzmanies no pārtikas produktiem, kas iepakoti kastēs, pudelēs, burkās vai vakuumā. Izvairies no aukstiem gaļas izstrādājumiem, šķiņķa, bekona, desām. Kāpēc nelietot uzturā šos ēdienus? Divu iemeslu dēļ:
  1. Pirmkārt, kad ēdiens tiek apstrādāts, zūd svarīgākie elementi – vitamīni, minerālvielas, enzīmi un dabiskās šķiedrvielas. Piemēram, cepšana un saldēšana iznīcina enzīmus. Graudu malšana smalkajos miltos noņem apvalku, līdz ar ko zūd vitamīni un šķiedrvielas. Rafinējot cukuru tiek iznīcināti visi minerāli un vitamīni, un pāri nekas nepaliek, līdz ar ko tiek iegūts produkts, ko grūti klasificēt kā ēdienu. Lai kaut kā kompensētu šos zaudējumus, ražotāji pievieno vitamīnus un minerālvielas, bet ar tiem nevar aizstāt dabiskos, īpaši enzīmus, jo tie ātri bojājas.
  2. Otrkārt, apstrādāts ēdiens satur piedevas – konservantus, krāsvielas, smaržvielas un emulgatorus. Piedevas ir ļoti neveselīgas un izraisa virkni saslimšanu. Piemēram, pārtikas krāsvielas izraisa hipersensivitāti bērniem. Neļaujiet sevi maldināt, ja ēdieni tiek marķēti kā dabiski. Pārtikas ražotāji izmanto šo terminu, lai maldinātu. Rūpīgi izlasiet norādes arī vissmalkākajā drukā, lai netiktu indēti.
 2. Sāls: izmanto tikai mazos daudzumos.
 3. Indīgie aerosoli: izvairies no augļiem un dārzeņiem, kuri ir apsmidzināti ar pesticīdiem to augšanas laikā, vai apstrādāti ar ķimikālijām pēc to novākšanas, lai saglabātu svaigumu.
 4. Ķīmiskais mēslojums: izvairies no svaigu dārzeņu vai augļu pirkšanas, kuri audzēti ķīmiski mēslotā zemē. Šādas ķīmiskās vielas iznīcina augsnes virskārtu, vairojot kukaiņus, un, lai arī vairo produkcijas apjomus, augļi un dārzeņi ir bez svarīgākajiem vitamīniem, minerālvielām un enzīmiem.

2. Guli pietiekami ilgi

Lai būtu droša, ka guli pietiekami, noliec konkrētu laiku, kad ej gulēt, un kad celies. Ja tev ir grūti laikā tik gulēt, vai tas ir tamdēļ, ka ir pārāk daudz ko darīt? Ja tā, tad pajautā sev, vai lietas, kuras jāizdara ir svarīgākas par miegu un veselību? Tas varētu prasīt prioritāšu pārskatīšanu.

Lai miegā varētu labi atpūsties, izvairies no ēšanas pēc sešiem vakarā, gulēt ej līdz desmitiem vakarā, un guli uz laba, cieta matrača. Miega stundas pirms pusnakts sniedz labāku atpūtu, kā tās, kas seko pēc. Kamdēļ tā ir, es nezinu, bet pieredze rāda, ka šis fakts ir taisnība.

3. Regulāri vingro

Vingrojumi ir tik pat svarīgi, kā ēdiens, lai saglabātu labu veselību un ilgu mūžu. Tev var šķist, ka esi pietiekami noslogota, staigājot apkārt pa māju, pieliecoties vai pastiepjotie pēc lietām. Problēma ir tā, ka šīs kustības neizvingrina sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī neiesaista visas muskuļu grupas.

Vingrojumiem vajadzētu dot divas lietas: Pirmā, tiem vajadzētu būt spēcīgiem un ilgt vismaz 30-40 min, lai palielinātu sirds ritmu. Tas stimulēs kardiovaskulāro sistēmu, stiprinās sirdi, apgādās ar skābekli asinsvadus. Ja šādus vingrojumus pilda vismaz pus gadu vai vairāk, tas samazina pulsu, pazemina asinsspiedienu, tādejādi nodrošinot labu veselību. Otrais, vingrojumos vajadzētu iesaistīt pēc iespējas vairāk muskuļus, lai tos stiprinātu un padarītu elastīgākus.

Labi veidi, kas ietver augstākminēto, ir aerobika, kalanētika, riteņbraukšana, peldēšana, skriešana, ļoti ātra soļošana vai svaru celšana. Lai izkustinātu visus muskuļus, kādi no veidiem ir jākombinē. Kāda ir vingrošanas alga? Ja tu regulāri un intensīvi vingro, tev mazāk vajag gulēt, jūti mazāku izsalkumu, esi labākā formā, kā arī jūties labāk.

4. Dzer pietiekami daudz tīra ūdens

Izrēķini ūdens apjomu dienā, balstoties uz savu svaru. Dzer 3,25% šķidruma litros, rēķinot no sava svara. Piemēram, ja tu sver 58 kg, tad dienā tev jāizdzer 1,9L ūdens. Pārliecinies, ka ūdens ir tīrs, jo lielākā daļa publisko ūdens vadu nenodrošina tīru dzeramo ūdeni. Daudzi satur pesticīdus un citus netīrumus, kas no augsnes iesūcas gruntsūdeņu slānī. Ja neesi pārliecināta, pārbaudi sava ūdens kvalitāti. Ja tas nav piemērots dzeršanai, pērc tīru ūdeni pudelēs.

Pārliecinies, vai dzer pietiekami daudz ūdens. Neatņem organismam tā svarīgākos elementus priekš labas veselības. Ja tu nedzer pietiekami daudz ūdens, tavs organisms ir spiests izmantot tā ūdeni atkal un atkal. Visa ķermeņa sistēma cieš, ja vien netiek regulāri atjaunināti svaiga ūdens apjomi.

5. Uzturies svaigā gaisā

Laba gaisa cirkulācija ietver sevī trīs lietas: Pirmā, gaisam vajag būt svaigam, lai tas būtu bagāts ar skābekli. Otrā, tam vajadzētu būt pietiekami mitrinošam. Trešā, elpo dziļi, lai uzņemtu nepieciešamo skābekli plaušās. Skābeklis ir mūsu vissvarīgākais ēdiens. Kas vēderam ir labs, veselīgs ēdiens, tas asinīm ir skābeklis. Lai nodrošinātu pietiekami daudz skābekļa, rūpējies par gaisa cirkulāciju telpās; staigā ar taisnu muguru, lai tava elpa ir dziļa, neis sekla; palielini savu skābekļa apjomu ar intensīviem vingrojumiem.

Gaisa mitrums ir īpaši svarīgs veselībai, jo īpaši, lai izvairītos no elpošanas ceļu saslimšanām, tādām kā saaukstēšanās, sāpes kaklā un bronhīts. Modernās apkures sistēmas padara gaisu sausu, tā ka pat mitros klimatos mājās ir sauss gaiss. Ja tā ir, lieto gaisa mitrinātāju vai izkar mitrus dvieļus telpās, kur vairāk uzturies. Uz nakti, ja laika apstākļi atļauj, izslēdz mitrinātāju un atver logus.

6. Atpūties

Atpūta vairo skaistumu un veselību, kamēr spriedze to iznīcina. Kamēr tu dari darbu, kas tevī rada spriedzi, kā gan tu vari relaksēties? Ar prāta kontroli. Prāts kontrolē ķermeni un dara to saspringtu vai atbrīvotu. Kad tu vienkārši saki savam ķermenim, lai tas atslāginās, tu momentā hūti spriedzes samazināšanos. Papildus lietas, kas palīdz tev atpūsties, ir vingrojumi un pozitīva attieksme.

7. Veido veselīgu attieksmi pret dzīvi

Veselīga attieksme pret dzīvi veidojas no tādiem tikumiem, kā ticība, cerība, optimisms, mīlestība, laipnība, piedošana, priecāšanās un entuziasms. Šie tikumi ir harmonijā ar ķermeņa funkcijām un spēcina organism, tādejādi uzlabojot veselību. Pretstatā, neveslīga attieksme pret dzīvi veidojas no rakstura trūkumiem, tādiem kā bailes, nemiers, uztraukumi, naids, pesimisms, aizvainojums, nepacietība, skaudība un dusmas. Ik katrai negācijai ir destruktīva ietekme uz organismu. Tā, caur nervu sistēmu izplatās pa visu orgaismu. Ir zināmi gadījumi, kad cilvēks nomirst no lielām bailēm vai dusmām.

8. Kontrolē svaru

Ir divi iemesli, kamdēļ kontrolēt savu svaru. Pirmais ir tava veselība. Liekajam svaram ir negative ietekme uz veselību. Tas kaitē ķermeņa funkcijām, var traucēt normal elpošanu un staigāšanu, un ir daudzu slimību cēlonis, kā, piemēram, diabetes un sirds slimības. Tu vari ievērojami uzlabot savu veselību un žirgtumu, un pagarināt dzīves ilgumu atbrīvojoties no liekajiem kilogramiem.

Otrais iemesls svara zaudēšanai ir izskats. Ja tev ir drukns augums, tu nevari izkatīties smalki, sievišķīgi vai bērnišķīgi, pat ja nēsā plīvojošas, sievišķīgas drēbes. Vienalga ar ko tu mēģini ķermeni aizplīvurot, tu nevari noslēpt lieko svaru. Kad tu nometīsi lieko svaru, tu izskatīsies daudz reiz pievilcīgāka savās drēbēs. Tu izskatīsies jaunāka un sievišķīgāka, un seja iegūs jaunu mirdzumu. Kaut vai tikai izskata dēļ ir vērts zaudēt lieko svaru.

Padomi svara zaudēšanai

 1. Diēta: ievēro diētu, kāda ir piemērota diabētiķiem, vai svara vērotājiem vai to, kas aprakstīta iepriekš šajā nodaļā. Tev vajadzētu ēst daudz svaigu augļu un dārzeņu, un visbarojošāko ēdienu, kāds iespējams. Tas apmierinās tavu apetīti un uzturēs veselību.
 2. Izlēdz našķus: izslēdz saldumus un treknus ēdienus, kā saldējums, kūkas, pīrāgi, konfektes, saldie dzērieni, pudiņi, sīrupi, utml. Pēc mēneša vai diviem tava kāre pēc saldumiem un mazinājusies vai pat pazudusi. Šis solis ne tikai samazinās svaru, bet uzlabos veselību, zonu stāvokli un pagarinās mūžu.
 3. Laika ierobežojumi: Izvairies no ēšanas pēc sešiem vakarā, kā arī vēlu vakaros. Tev vajadzētu apdomāt par divām ēdienreizēm dienā – brokastis ap desmitiem no rīta, pusdienas ap četriem pēcpusdienā.
 4. Atbalsta grupa: apsver domu pievienoties svara zaudētāju grupai. Viņi piedāvā diētu paraugus, iedrošina, pamudina un atbalsta.
 5. Radikālas diētas: izvairies no radikālām diētām un tievēšanas preparātiem, jo tas ir ļoti kaitīgi veselībai.

Vai zaudē drosmi no domas par svara zaudēšanu? Vai skaties uz to, kā uz cīniņu visa mūža garumā, kas nav ilgstošu pūliņī vērts? Lai būtu tieva, tev tiešām visu dzīvi ir jābadojas? Nē. Lai šī doma tevi iedrošina: kad tu beidzot atgūsi savu normālo svaru, un iespējams dažus kilogramus zem tā, tā vairs nebūs cīņa. Tava apetīte būs normalizējusies vai kļuvusi daudz kontrolējamāka, un tas prasīs tikai nelielu piepūli. Tu sasniegsi punktu, kur tā vairs nebūs milzīga problēma.

Kad sasniegsi savu normal svaru, ievies svēršanos uz svariem kā savu paradumu, reizi dienā vai vismaz divas reizes nedēļā. Ja pieņemies svarā par kilogramu, nākamajā dienā ievēro diētu, lai to atkal zaudētu. Ar apzinātu piepūli tu vari saglabāt slaidu augumu visu atlikušo dzīvi.

9. Atrisini iekšējās saslimšanas

Ja tu ēd veselīgi un ievēro augstākminētos norādījumus veselības uzturēšanai, daudzas iekšējās saslimšanas pāries pašas no sevis. Kad ķermenis tiek atbilstoši barots un nodarbināts, tas pats sevi ārstē. Ja pēc ilgāka laika stingras diētas ievērošanas veselības traucējumi, kā, piemēram, dziedzeru vai iekšējo orgānu saslimšanas, hroniskas kaites tomēr saglabājas, tad meklē specialist palīdzību. Šīs kaites var viegli izārstēt ar atbilstošu pieeju.

Veselīgs izskats

Veselīgs, tīrs un kārtīgs izskats vīriešiem liekas pievilcīgs. Kā sasniegt šādu izskatu? Kā vadlīnijas, varu minēt:

 1. Veselība: galvenais veids, kā sasniegt labu ārējo izskatu, ir laba veselība. Laba veselība dod sārtumu vaigiem, skaidrību acīm, spīdumu matiem, mirdzumu ādai un dzīvīgumu sejas vaibstiem.
 2. Tīrība un sevis kopšana: arī šis ir svarīgi. Rūpējies, lai tavi zobi, mati, nagi, āda būtu tīri un kopti.
 3. Apģērbs: arī apģērbs piedalās veselīga un svaiga izskata veidošanā – stērķelētas apkaklītes, nopucētas kurpes, labi izgludinātas drēbes. Audumi, kuros ir ziedu raksti, tīras krāsas, strīpas vai smalki punktoti palīdz radīt veselīgu izskatu.
 4. Dekoratīvā kosmētika: arī svarīgs faktors, lai sasniegtu svaigu, veselīgu izskatu. Īpaši labi palīdz skropstu tuša, lūpu krāsa un vaigu sārtums. Vīrieši nav mākslīgā skaistuma pretinieki, ja sievieti tas dara veselīgāku un starojošāku.

Ja veselība nav sasniedzama

Ja pastāvīgas traumas dēļ tev nav iespējams sasniegt šo starojošo veselību, mēģini uzturēt veselīgu prāta stāvokli, attieksmi. Ja tu to dari, tu izskaties daudz veselīgāka kā patiesībā esi. Elizabete Barreta Brouninga (Elizabeth Barret Browning) bija invalīde, taču viena no šarmantākajām sievietēm vesture. Viņas vīrs, Roberts Brounings (Robert Browning) viņu dievināja. Viņas fiziskās problēmas nemazināja viņas sievišķīgo šarmu. Tas bija pateicoties bagātīgi piemītošām sievišķīgajām īpašībām, kas nomāca fizisko defektu. Starojoša veselība ir tikai viena no Ideālai Sievietei piemītošajām. Ja tev ir veselīga attieksme, tu tāpat spēj būt valdzinoša sieviete.

Labas veselības pamati

 1. Ēd veselīgi
 2. Guli pietiekami ilgi
 3. Regulāri vingro
 4. Dzer pietiekami daudz tīra ūdens
 5. Uzturies svaigā gaisā
 6. Atpūties
 7. Veido veselīgu attieksmi pret dzīvi
 8. Kontrolē svaru
 9. Atrisini iekšējās saslimšanas

Uzdevums

Novērtē savu veselību, vadoties pēc ideāliem, ko apguvi šajā nodaļā. Ja tev ir kādi vājie punkti, izveido programmu sevis attīstībai.