Vēdas‎ > ‎

Kas ir sankalpa?

Šačinandana Svāmī, 2013

Pēc svētceļojuma Indijā, 2012.gada decembrī es devos uz ajūrvēdisko klīniku, lai sagatavotu savu ķermeni daudzajām iespējām nākamajā gadā. Es vēlējos būt labā formā, un procedūras bija veiksmīgas.

Savā pēdējā sarunā ar doktoru Radžu es pajautāju, kā man saglabāt to, ko esmu ieguvis. Es domāju, ka saņemšu kādus padomus par pareizu diētu, vingrošanu vai satvisku dzīvesveidu, bet kļūdījos...

“Vissvarīgākā lieta ir stingra sankalpa – iekšējā apņemšanās. Visas pasaules labākās zāles un terapijas būtu neefektīvas bez šādas apņēmības. Savukārt, ar šādu sankalpu gandrīz nekas cits nav vajadzīgs.” – teica doktors Radžu un cieši skatījās man acīs, lai redzētu, vai esmu sapratis viņa teikto. Viņa teiktais bija tik nozīmīgs, ka es nolēmu uzzināt vairāk par sankalpu.

KAS IR SANKALPA?

Mokša-gīta ir teksts par garīgo praksi. Tajā es atradu brīdinājumu par nepareizu apņemšanās veidu.

“Gluži kā zīdtārpiņš nokļūst pats sava kokona gūstā, tāpat cilvēku plašajā dzimšanas un nāves tīklā notver viņa paša sankalpa un vēlmes.” (Mokša-gīta 6.4)

Tālāk tekstā ir izskaidrots kā matērijas maldinātais prāts izfantazē neskaitāmas vēlmes, un tad apņemas tās piepildīt. Šis radošais nodoms jeb apņemšanās iesakņojas dziļi sirdī, un piesaista cilvēku šai dzimšanas un nāves pasaulei. Tā arī ir sankalpa – spēcīgs prāta veidojums. Tāpēc neskaitāmās labi iecerētās jaungada apņemšanās patiesībā nostiprina cilvēka materiālo pastāvēšanu, nevis atbrīvo viņu no ierobežojumiem.

MATERIĀLO PINEKĻU KOKA IZNĪCINĀŠANA

Ir kāds ļoti spēcīgs paņēmiens kā ieviest garīgumu savā dzīvē.

Materiālās vēlmes un darbības kā likums izraisa sapīšanos materiālajās važās. Tomēr, kad vēlmes un darbības tiek izmantotas kalpošanā Augstākajai Patiesībai, tad tās pašas lietas, no kurām rodas nebeidzamā verdzība, sāk iznīcināt materiālās pastāvēšanas koku.

Bhāgavata Purānā ir uzdots jautājums:

“Ak, labā dvēsele! Vai tad substance, ko pielieto ārstnieciskos nolūkos, neārstē slimību, kuru izraisījusi tā pati viela?” (Š.b. 1.5.33.)

Šrīla Prabhupāda skaidro: “Piemēram, piena ēdieni reizēm rada zarnu darbības traucējumus, bet tas pats piens rūgušpiena veidā, sajaukts kopā ar dažām citām zālēm, šādus traucējumus ārstē. Līdzīgā veidā triju veidu materiālās esamības ciešanas nevar mazināt ar materiālu darbību. Ir vajadzīgs šīs darbības piepildīt ar garīgumu, līdzīgi kā dzelzs, kad to nokarsē līdz sarkankvēlei, sāk darboties kā uguns.” (Š.b. 1.5.33. skaidrojums)

Višvanātha Čakravarti Thākura šajā sakarā skaidro (Š.b. 11.2.36. skaidrojums), ka pat parastas darbības, kā zobu tīrīšana, iespējams garīgot – ja vien tās ir saistītas ar Krišnu. Šrīla Prabhupāda to paskaidro sīkāk:

“Šajā garīgās apziņas stāvoklī ziedotājs, ziedojums, pieņemšana un darbības izpildītājs jeb vadītājs, kā arī rezultāts, jeb augstākais ieguvums, – pilnīgi viss – saplūst ar Absolūtu, Augstāko Brahmanu. Tāda ir Krišnas apziņas metode.” (Bhagavad-gīta 4.24, skaidrojums).

Tas ir tāpat, kā parastu akas ūdeni sajaucot ar Gangas ūdeni, tas tūlīt pārvēršas par Svēto Upi. Tādējādi, garīga sankalpa darbojas kā loks, kuru strēlnieks liek lietā, lai aizšautu savas bultas daudz tālāk, nekā būtu iespējams bez palīgierīcēm. Sankalpa iekustina mūs darbībai, pie tam bieži vien ārpus mūsu komforta zonas, kura ir kā inde, kura, iejaukta dzeramajā ūdenī, nogalina dvēseles dabīgo entuziasmu.

Sankalpa dara mūs dzīvus, un, ideālā gadījumā, nodibina iekšējo saikni ar Dievu. Grūtos brīžos mūsu sankalpa rāda mums ceļu kā zvaigznes, kas mirgo tumšajās nakts debesīs. Bet ir vajadzīgs apieties ar to kā ar labu draugu, to vajag kultivēt.

KĀ ATRAST SAVU SANKALPU?

Garīga sankalpa nāk no mūsu sirds dziļumiem, kur ir noglabātas mūsu slēptākās vēlmes. Varētu teikt, ka tā ir vēlme, kas stāv aiz daudzām citām vēlmēm. Piemēram, cilvēks var ļoti vēlēties doties uz Indiju. Tomēr, ja viņš vai viņa nemeklēs sevī dziļāk, lai atrastu garīgu meditāciju, uz kuru balstīt šo vēlmi, ir droši sagaidāma vilšanās ierodoties galapunktā. Bet ja cilvēks spēs saprast, ka šī vēlme balstās, piemēram, uz vēlmi kļūt tuvāk Dievam, vai nostiprināties garīgajā dzīvē – tad viņš būs apmierināts pat ja fiziski nebūs aizbraucis uz Indiju, jo ir vēl citi (lētāki) veidi kā gremdēties garīgajā dzīvē.

Te ir mans ieteikums par vienkāršu metodi, kuru es izmantoju, lai atrastu savu sankalpu:

1.solis: Mēģiniet atrast mierpilnu vietu un laiku, kur savu domu un citu cilvēku radītais troksnis norimst.

2. solis: Ieejiet savā sirdī un jautājiet sev atkal un atkal – kas Jums ir vissvarīgākais un kāpēc.

Parasti, pirms ķerties pie šī soļa, es ņemu palīgā svētos tekstus (svētie raksti vai lūgšana) lai pārkārtotu savu prātu un savienotu to ar būtiskākajām lietām.

Ieteikums: Ja Jūs patiešām esat atradis garīgu sankalpu, Jūs visbiežāk sajutīsiet “gaismas pilnu apstiprinājumu” vai tā Jūs piepildīs ar enerģiju. Ja šī pazīme izpaliek, turpiniet doties arvien dziļāk, gluži kā olis, kas grimst uz akas dibenu.

3. solis: Atgriezieties atpakaļ savā parastajā apziņas stāvoklī un pieskaņojiet savas darbības un citus faktorus savai sankalpai.

4. solies: Lūdziet palīdzību, dalieties ar savu sankalpu cilvēkiem, kuri Jums ir tuvi un uzticami. Jūs pats redzēsiet – notiks brīnumi.

BŪS PĀRBAUDĪJUMI!

Dzīves skolā vienmēr ir pārbaudījumi, kuri galu galā paredzēti tikai vienam mērķim. Šie pārbaudījumi tiek doti, lai padarītu stiprāku mūsu apņēmšanos. Kad Jūsu sankalpa tiks pārbaudīta, atcerieties, ka dzīve ir unikāla dāvana tieši Jums personīgi, un ka Jūsu uzdevums ir atrast Jūsu pašu īsto ceļu. Jūs nevarat dzīvot cita cilvēka dzīvi. Gluži kā ēšana un elpošana ir darbības, ko varat veikt tikai Jūs pats. Arī sankalpa ir ļoti individuāla.

Mēģināšu paskaidrot ar līdzību:

Reiz skolnieks devās pie sava skolotāja un jautāja:
– Kāds ir labākais veids, kā iepriecināt Kungu?
– Dodies uz krematoriju un saki aizvainojošus vārdus miroņiem, – skanēja negaidīta atbilde.
Skolnieks tūlīt darīja kā teikts. Kad viņš atgriezās, skolotājs jautāja, vai miroņi viņam bija atbildējuši.
– Nē, viņi turpināja klusēt, – atbildēja skolnieks.
– Tagad ej un slavē viņus.
Skolnieks paklausīja un pēc tam guru atkal viņam jautāja, vai mirušie atbildēja.
– Nē, viņi neatbildēja.
– Labi! – teica guru. – Lai iepriecinātu Kungu tev vajag rīkoties tieši tāpat kā šie mirušie. Garīgajā dzīvē cilvēki tevi pels vai slavēs. Neļauj parasto cilvēku kritikai vai izsmieklam novirzīt sevi no kursa. Un paliec 
meklējošs un atvērts padomiem no svētajiem. Tādā veidā tu ātri atradīsi pats savu patieso ceļu.

SAGLABĀJIET KONCENTRĀCIJU UN SAIKNI

Lai palīdzētu saglabāt koncentrāciju uz savu sankalpu, varat izmantot iedarbīgu mantru, kuru var skaitīt vai nu tieši pirms gulētiešanas, vai tūlīt pēc pamošanās:

kayena vaca manasendriyair va
buddhyatmana vanusrta-svabhavat
karoti yad yat sakalam parasmai
narayanayeti samarpayet tat

“Ak Kungs, es dāvāju Tev visu, ko es daru saskaņā ar savu dabu, izmantojot ķermeni, vārdus, prātu, jutekļus, saprātu un tīru apziņu. Es dodu to visu Tev – domājot to tavam priekam. (Š.b. 11.2.36).

NOSLĒGUMS

Ceļš pa dzīvi brīžiem prasa piepūli šajā pasaulē, kur pastāvīgas izmaiņas ir vienīgā nemainīgā lieta. Tomēr, priekš tiem, kuri ir atklājuši savu sankalpu, Visums sāk palīdzēt, un fakts ka viss mainās kļūst par lielāko iespēju jaunam sākumam.

Es vēlu jums visiem to labāko un lūdzu Jūsu laba vēlējumus un laipno atbalstu.

Jūsu kalps,
Šačinandana Svāmī

www.sacinandanaswami.com